Değerli Ebeveynler;

Biz yetişkinler nasıl konuşarak iletişim kuruyorsak oyun da çocukların dili, oyuncaklar ise onların kelimeleridir. Eğer çocuklarımızın oyunlarını izlemeyi öğrenirsek onları daha iyi anlar ve daha sağlıklı ilişkiler kurabiliriz. Yapılan araştırmalara göre ebeveynlerin çocuklarıyla birebir kaliteli zaman geçirme süreleri çok kısıtlıdır. Bu noktada ebeveynler ve çocuklar arasındaki iletişim boşluğuna köprü kurabilmek için Filial Terapi eşsiz bir yöntemdir. Aile terapisi ve oyun terapisi yaklaşımlarının bütünleştiği kapsamlı bir terapiyöntemidir. 3-12 yaş arası çocuklara uygulanan bu model hem normal gelişim gösteren, hem de duygusal ve davranışsal güçlükleri olan ve aile içi sıkıntılar yaşayan çocuklar için kullanılır. Çocuk-Ebeveyn ilişkisi terapisi de diyebileceğimiz bu yaklaşım aile içi ilişkilerde yaşanan sıkıntıların azalmasında oldukça etkili bir yöntemdir. Ebeveyn, terapist ve çocuğun sürece dahil edildiği Filial Terapi süreci anne babaların çocuklarıyla kurdukları duygusal bağı güçlendirir.

Programın ilk 3 seansı boyunca katılımcılar pozitif disiplin ve iletişim teknikleri ile birlikte evde uygulayacakları özel oyun saati yaklaşımının temellerini öğrenir ve grup içi pratik yaparlar. 4. seanstan itibaren temel eğitim ve uygulamalara ek olarak her hafta bir ebeveynin çocuğuyla uyguladığı özel oyun saatinin videosu katılımcıların paylaşımları ve terapistingeribildirimleri eşliğinde izlenir. Bu sayede uygulamada zorlanılan anlar üzerinden pratik yapılarak öğrenilen yeni beceriler kuvvetlenir ve kalıcı hale gelir. Bu programda, ebeveynler çocuklarıyla etkili bir şekilde etkileşimde bulunmanın yollarını öğrenecek, ebeveyn olarak özgüven geliştireceklerdir. Çocuklar ise duygularını anlama ve ifade etmeyi öğrenecek ve özsaygıları gelişecektir.

Grup Lideri: Psikolog Elif Sümeyra Arslan

Grup Süreci: 10 Oturum

Çalışma Süresi: 2 saat

Çalışma Başlangıç Tarihi: 6 Mart 2019, Çarşamba

Çalışma Saatleri: Sabah 9:30-11:30

Ücret: 500+KDV

 

 Psk. Elif Sümeyra Özçalık Aslan Kimdir?

1994 yılında Ankara’da doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. 2012 yılında Özel Çağlayan Fen Lisesi’nden mezun oldu. 2012 yılında Bilkent Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) Bölümü’nü ÖSYM bursuyla %100 burslu olarak kazanıp 2017 yılında Onur derecesiyle mezun oldu. Lisans eğitimi süresince Gazi Hastanesi Psikiyatri Kliniği Yatılı Bölümünde klinik stajını yapmış ve yetişkin kadınlarla görüşmelere katılmıştır. 2017 yılı Güz döneminde Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı’na ders kapsamında bir dönem boyunca yaptığı ziyaretler sonrasında Teşekkür Belgesi almaya hak kazandı. Aynı sene içerisinde Çocuk Testleri ve MMPI eğitimine katılıp uygulayıcı olmaya hak kazandı. 2017-2018 eğitim yılında Özel bir anaokulunda Psikolog olarak çalıştı. Aynı yıl içerisinde Çocuk Resimleri Analizi ve Psikolojik Resim Testleri eğitimine katıldı. Aynı süreçte Uluslararası Akreditasyonlu Hipnoz Eğitimine katıldı ve o zamandan beri hipnoz uygulamalarına devam etmektedir. 2018 yılında Oyun Terapisi Giriş Eğitimine katıldı ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Lisansüstü Özel Öğrencilik kapsamında Oyun Terapisi dersini aldı. Oyun Terapisi eğitimi ve süpervizyon süreci Reyhana Seedat ile devam etmektedir. İnsana Değer Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezinde psikolog unvanıyla çocuk ve yetişkin kadınlarla çalışmaktadır.

Aldığı Eğitimler

2018-19 Gelişimsel Temas ve Filial Terapi Eğitimi, Reyhana Sedat

2018 Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Reyhana Sedat

2018- Oyun Terapisi Giriş Eğitimi, Ahenk Çocuk, Mehmet Teber

2017- Uluslararası Akreditasyonlu Hipnoz Eğitimi, HPN Akademi, Ahmet Ünal

2017- Çocuk Resimleri Analizi ve Psikolojik Resim Testleri Eğitimi, Olgu Psikolojik Danışmanlık Merkezi

2017- MMPI Eğitimi, Bilgelik Enstitüsü ve Bilişsel Davranışçı Terapistler Derneği

2017- Çocuk Testleri Eğitimi(14 Farklı Çocuk Testi), Bilgelik Enstitüsü ve Bilişsel Davranışçı Terapistler Derneği

Çocuk Dikkat Testleri

Çocuk Gelişim Testleri

Projektif Testler

 

Fillial Terapi Sunumuna Ulaşmak İçin tıklayın (pdf)