EFT ( Emotional Freedom Techniques) Nedir? Ne için Kullanılır?

EFT bir enerji terapisi tekniğidir. İngilizce Emotional Freedom Techniques ifadelerinin baş harflerinden oluşmuştur. EFT kendi kendine yardım tekniği olarak ülkemizde ve dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Duygusal Özgürleşme Teknikleri olarak çevirisini yapabileceğimiz bu uygulamanın temeli bedenimizdeki akupunktur noktalarını hafif pres yaparak uyarmaya ve blokajları açarak bedensel ve zihinsel sağlığa katkıda bulunmaya dayanmaktadır.

EFT’nin arkaplanına baktığımızda Callahan ve Goodheart’ın vücudumuzda bulunan enerji alanlarına yönelik çalışmalarını görürüz. Hatta EFT’nin Callahan’ın Düşünce Alan Terapisinin (TFT) bir modifikasyonu olduğunu söyleyebiliriz. Callahan, Uygulamalı Kinesiyoloji okumuş ve Goodheart  ve Diamond'ın (1985) çalışmalarını zihinsel sağlık sorunlarına uyarlamıştır. Callahan, hastanın belirli bir konuyu düşündüğü anda on iki ana akupunktur meridyeninin her birinin kas test noktalarının, bu konuyla ilişkili olan akupunktur noktalarının sırasını tanımlamasına izin verdiğini keşfetmiştir. Bunun sonucunda Callahan’ın çalışmaları, öğrencilerinde ve danışanlarında tipik olarak görülen konularla birlikte standartlaştırılmış akupunktur noktaları dizilerinin geliştirilmesini sağlamıştır. Callahan’dan TFT eğitimi alan Gary Craig kullanılan dizilerin genellikle önemli olmadığını ve Callahan’ınkine benzer sonuçların sadece tüm on iki akupunktur noktasına dokunarak elde edilebileceğini keşfetmiştir. Bu durum bulgu oldukça detaylı bir bilgi gerektiren TFT’nin kolayca öğrenilebilen EFT’ye dönüşmesine yol açmıştır.

EFT oldukça etkili ve kalıcı sonuçlar getiren bir enerji terapisi tekniğidir. Uruguay ve Arjantin’de 11 psikiyatri kliniğinden 5000 hastanın katıldığı bir araştırmada EFT ve TFT gibi enerji terapisi uygulamaları sonucunda tamamen iyileşme ve kısmi iyileşme yaşayan hasta oranının %90 olduğu bildirilmiştir (Andrade ve Feinstein (2002, p. 2).

EFT öğrenmesi ve uygulaması kolay bir tekniktir. Panik atak esnasında atağın kontrol altına alınması, öfke nöbetlerinin yönetilmesi, sınav ve perfonmas kaygısıyla başa çıkma, baş ağrısı ve fibromiyalji gibi ağrılı hastalıklarda ve birçok fiziksel ve psikolojik sıkıntıda düzenli ve bilinçli uygulama ile oldukça etkili sonuçlar alınmaktadır. Merkezimizde danışanlarımızın sorun çözme becerileri edinmesine yönelik olarak bu konuda uluslararası düzeyde eğitim almış olan Uzman Klinik Psikolog Gülşah Akçay Civriz tarafından terapi süreçlerinde EFT eğitimi verilmektedir.

Kaynaklar:

Flint, Garry & Lammers, Willem & G. Mitnick, Deborah. (2006). Emotional Freedom Techniques. Journal of Aggression. Maltreatment & Trauma. 125-150. 10.1300/J146v12n01_07.